16. 2. 2018 | HT dveře

Montáž dverí v 10 krokoch

Máte strach z montáže bezpečnostných dverí? Nemusíte! Povieme vám, ako prebieha

Rozhodli ste sa chrániť svoj majetok novými bezpečnostnými dvermi, dokonca ste si už vybrali konkrétny produkt a dodávateľa, ale neviete, ako dlho bude prebiehať samotná výmena? Ak montáž zveríte do rúk odborníkov, nemusíte sa báť, že by do vášho bytu niekoľko dní zívala miesto dverí prázdna diera. Za pár hodín bude všetko hotové a váš byt chránený pred nepozvanými návštevníkmi.

Montáž bezpečnostných dverí v desiatich krokoch

 

 1. Pri objednávke dverí si automaticky dohovoríte deň, kedy vám ich odborná firma príde nainštalovať. Nemusíte si chystať nič špeciálne, montážni pracovníci všetko potrebné privezú so sebou.
  Montáž bezpečnostních dveří v deseti krocích
 2. Pracovníkov očakávajte v daný deň okolo ôsmej hodiny ráno. Skôr ako sa dajú do práce, skontrolujú s vami ešte správnosť vami vybranej farby dverí a preveria, či ich šírka zodpovedá rozmerom dverného otvoru.
 3. V prípade overených firiem sa nemusíte báť, že by pri montáži došlo k akémukoľvek poškodeniu vášho nábytku alebo podlahy. Pracovníci podlahu dopredu zabezpečia krycou podložkou.
 4. Skôr ako sa budete môcť pokochať novými dvermi, musia sa odstrániť tie staré, a to vrátane zárubne. Len s novými zárubňami si totiž môžete byť istí, že bude zabezpečenie 100 % a dosiahnete tak dokonalé protihlukové a tepelno-izolačné vlastnosti. Ak to budú nové dvere vyžadovať, rozšíria pracovníci po odstránení pôvodných zárubní taktiež dverný otvor.
 5. Aby všetko dokonale tesnilo, upravia v prípade potreby taktiež výšku dverí a zárubne. Na dvere sa primontuje kovanie, priezorník, zámky a ďalšie doplnky.

 6. Potom už nič nebráni ukotveniu novej zárubne do upraveného dverného otvoru. Kotvenie sa vykonáva na rámové príchytky, vďaka ktorým je možné dokončiť montáž v priebehu jediného dňa a ktoré súčasne zvyšujú pevnosť zabudovanej zárubne. Na tú sa nasadia nové dvere a vyskúša sa, či fungujú tak, ako majú.


  Montáž bezpečnostních dveří v deseti krocích
 7. Keď pracovníci zistia, že všetko funguje, vysadia dvere opäť z pántov a zárubne vyplnia betónom. Na to sa používa predovšetkým rýchlotvrdnúci betón, takže po dvoch hodinách už je možné stenu omietnuť.

 8. V tejto chvíli sa dvere už finálne nasadia do zárubne a ešte raz sa vyskúša, či správne tesnia a je možné ich bez problémov zamknúť.
 9. Pracovníci po sebe všetko upracú a vaše staré dvere, zárubne aj ďalší odpad odvezú do zberného dvora.
 10. Nakoniec dostanete oficiálny preberací protokol a faktúru. Váš byt je v tejto chvíli už plne chránený.

Celý proces zaberie v panelovom dome zhruba 6 hodín. V tehlovom dome trvá kvôli náročnejším murárskym prácam výmena o niečo dlhšie, ale aj tak sa bez problémov vmestíte do jedného dňa.

Detailný fotoreport inštalácie bezpečnostných dverí >>

Čo by mali kvalitné bezpečnostné dvere spĺňať?

Ak vo svojom obydlí neprechovávate umelecké zbierky či iné veľmi cenné veci, budú vám stačiť dvere s bezpečnostnou triedou 3. Dbajte na to, aby vám k dverám dodávateľ vždy priložil taktiež oficiálny bezpečnostný certifikát. Bude sa vám hodiť pri dojednávaní poistenia svojho bytu.

Pri výbere bezpečnostných dverí sa zaujímajte o to, či spĺňajú tieto podmienky:

 1. Mali by mať oceľovú konštrukciu s natavenou kvalitnou dekoratívnou fóliou.
 2. Na bočných a hornej strane konštrukcie by mali byť dvere vybavené bezpečnostnými čapmi, ktoré dvere chránia pred vysadením z pántov.
 3. Pozornosť by ste mali venovať taktiež bezpečnostnej zámke a kovaniu. Zámky vždy kupujte dve – centrálna zámka tak nebude toľko zaťažovaná a pre chvíle, keď ste práve doma, môžete využiť prídavnú hornú zámku. Tá je vybavená tzv. vrtuľkou umožňujúcou zamknutie z interiérovej strany bez použitia kľúča.

Jiří Vyklický

Publikujem články o stavebníctve a bývaní so špecializáciou na bezpečnostnú problematiku. Dlhodobo pracujem vo firme www.htdvere.sk, ktorá je zameraná na predaj bezpečnostných dverí.

<< Zpět na výpis článků