25. 2. 2018 | HT dveře

Ako zistím, aký druh a rozmer dverí potrebujem?

Vyberáte bezpečnostné dvere, ale neviete, aký typ je pre vás ideálny? Či ľavé, alebo pravé a akú by mali mať šírku a dĺžku? Prichystali sme pre vás jednoduchý návod, ako všetko zistiť a zmerať.

Ľavé, alebo pravé dvere?

Základom je vedieť, či potrebujete bezpečnostné dvere ľavé, alebo pravé. Ako na to? Stúpnite si k dverám z tej strany, na ktorej uvidíte pánty na zárubni. Ak sú pánty umiestnené naľavo, ide o dvere ľavé. V prípade, keď sú pánty na pravej strane, sú pravé aj dvere.

Na rozpoznanie dverí môžete využiť ďalšiu jednoduchú metódu. Stúpnite si pred dvere a chyťte kľučku. Ak ju uchopíte ľavou rukou, ide o dvere ľavé. Ak chytíte kľučku rukou pravou, ide o dvere pravé.

Kvôli bližšej predstave si môžete prezrieť priloženú grafickú schému.

Ako zmerať rozmer dverí?

Väčšina vchodových dveri má rovnakú výšku 197 centimetrov. V prípade potreby vám naši odborní pracovníci pri montáži dvere navyše skrátia tak, aby výška zodpovedala zárubniam a podlahe a dvere úplne tesnili. Výšku preto vo väčšine prípadov riešiť nemusíte, dôležité je však zmerať šírku dverí.

Vchodové dvere majú najčastejšie šírku 80 alebo 90 centimetrov. Aby ste rozmery určili správne, je potrebné merať zárubňu, od ktorej sa šírka dverí odvodzuje. Rozmer sa pritom nemeria od konca zárubne, ale v jej vnútrajšku – ide teda o šírku zárubne v tom najužšom mieste.  Ak si nie ste istí, kde presne šírku merať, poradia vám nasledujúce fotografie.

<< Zpět na výpis článků