16. 2. 2018 | HT dveře

5 dôvodov, prečo si s bezpečnostnými dvermi kúpiť aj novú zárubňu

Chcete svoje staré vstupné dvere vymeniť za nové bezpečnostné, nie ste si však istí, či budú pasovať do vašich súčasných zárubní? V prípade kovových futier by to nemal byť problém. Drvivá väčšina odborníkov napriek tomu odporúča spolu s dvermi vymeniť taktiež zárubňu a niektorí z nich vám dokonca vo vašom vlastnom záujme odmietnu nové dvere do tej pôvodnej nainštalovať. Prečo by ste mali do výmeny zárubne investovať, keď to na prvý pohľad vyzerá, že sú s ňou spojené iba starosti, rámus, neporiadok a vyššie náklady? Podľa odborníkov je dôvodov hneď päť.

Dôvod číslo 1: Pôvodné zárubne nie sú prispôsobené novým dverám

Kvalitné bezpečnostné dvere sú kvôli svojej konštrukcii veľmi ťažké a zaťažujú pánty starej zárubne, ktorá nie je na takúto hmotnosť prispôsobená. Postupne tak dochádza k ich opotrebovaniu, ktoré vedie k tomu, že budete futrá musieť aj tak vymeniť. Nové bezpečnostné zárubne sú vyrobené z hrubého plechu, ktorý je hmotnosti bezpečnostných dverí prispôsobený.

Dôvod číslo 2: 100% bezpečnosť iba s novými zárubňami

Samozrejme, aj zavesením nových bezpečnostných dverí do pôvodnej zárubne zvýšite ochranu svojej domácnosti, nikdy však nie tak dokonale ako so zárubňou novou. Iba tá umožní dokonalé priľnutie dverí a teda aj 100% tesnenie a bezpečnosť. Zárubňa sa po celom svojom obvode navyše vylieva betónom, čo zlodejom ešte viac komplikuje vniknutie do vášho obydlia.

Dôvod číslo 3: Protihlukové a tepelno-izolačné vlastnosti

S novou zárubňou a dokonalým tesnením nie je spojená len vyššia bezpečnosť, ale taktiež ďalšie vlastnosti – predovšetkým protihlukové a tepelno-izolačné. Vďaka kombinácii nových dverí a futier dosiahnete to, že od vás nebude dvermi utekať teplo a, naopak, k vám nedoľahnú debaty susedov na chodbe.

Dôvod číslo 4: Jednoduchá a rýchla výmena

Hoci má mnoho ľudí výmenu zárubní spojenú s nadmerným rámusom a neporiadkom, pravda je to len čiastočná. Vďaka tomu, že sa do zárubní leje rýchlotvrdnúci betón, trvá výmena len niekoľko hodín. Veľký hluk navyše vzniká iba pri odstraňovaní pôvodných zárubní a pri prípadnej úprave dverného priestoru, čo skúseným montérom nezaberie príliš veľa času. V prípade profesionálnych firiem sa nemusíte báť ani neporiadku, montážnici pred inštaláciou zabezpečia váš majetok proti poškodeniu a na záver po sebe všetko upracú.

Dôvod číslo 5: Štýlové riešenie

Nové zárubne vám zaručia to, že bude vstup do vašej domácnosti nielen odolný voči zlodejom, ale v kombinácii s novými dvermi bude taktiež proste dobre vyzerať. Hoci sú bezpečnostné zárubne vyrobené z kovu, nie je problém ich obložiť rovnakým dekorom dreva, aký je na dverách samotných.

Čo by mali spĺňať bezpečnostné dvere?

Pri výbere bezpečnostných dverí sa zaujímajte o to, či spĺňajú tieto podmienky:

 1. Majú oceľovú konštrukciu s natavenou kvalitnou dekoratívnou fóliou.
 2. Na bočných a hornej strane konštrukcie sú vybavené bezpečnostnými čapmi, ktoré dvere chránia pred vysadením z pántov.
 3. Pozornosť venujte taktiež bezpečnostnej zámke a kovaniu. Zámky vždy kupujte dve – centrálna zámka tak nebude toľko zaťažovaná a pre chvíle, keď ste práve doma, môžete využiť prídavnú hornú zámku. Tá je vybavená tzv. vrtuľkou umožňujúcou zamknutie z interiérovej strany bez použitia kľúča.

Ako prebieha výmena dverí a zárubní?

 • Všetko sa stihne za jeden deň. Väčšinou hneď ráno príde montážna firma, ktorá preverí, či budú vami vybrané dvere do vášho bytu či domu sedieť.
 • Pracovníci zaistia podlahu pred poškodením a začnú s výmenou.
 • Najskôr sa odstránia pôvodné dvere a zárubňa a podľa potreby sa upravia rozmery dverného otvoru.
 • Doň sa potom nasadí zárubňa nová. Jej výška sa rovnako ako výška dverí prípadne upraví tak, aby všetko dokonale sedelo.
 • Na dvere sa potom už primontujú zámky, kovanie, priezorník a ďalšie doplnky.
 • Dvere sa nasadia na nové zárubne a vyskúša sa, či všetko funguje tak, ako má.
 • Vo chvíli, keď je funkčnosť zaistená, sa dvere opäť vysadia z pántov a do zárubne sa naleje rýchlotvrdnúci betón.
 • Ten bude tvrdnúť zhruba 2 hodiny. Potom už je možné stenu v okolí novej zárubne omietnuť.
 • Dvere sa finálne nasadia do zárubní a pracovníci ešte raz vyskúšajú, že sa dajú dobre dovierať a zamykať.
 • Následne po sebe upracú všetok neporiadok a spolu so starou zárubňou a dvermi ho odvezú do zberného dvora.
 • Všetko je zakončené podpísaním preberacieho protokolu a odovzdaním faktúry.

Viac na www.htdvere.sk/poradna

Jiří Vyklický

Publikujem články o stavebníctve a bývaní so špecializáciou na bezpečnostnú problematiku. Dlhodobo pracujem vo firme www.htdvere.sk, ktorá je zameraná na predaj bezpečnostných dverí. 

<< Zpět na výpis článků